خانه / سلامت / راه های پیشگیری از مسمومیت کودکان
loading...

راه های پیشگیری از مسمومیت کودکان

راه های پیشگیری از مسمومیت کودکان گرداوری شد

راه های پیشگیری از مسمومیت کودکان

 

مسمومیت کودکان در واقع یکی از مهم ترین انواع مسمومیت به شمار می رود ، زیرا به نوعی غیرقابل پیش بینی بوده و با عوارض جبران ناپذیری نیز همراه خواهد بود. بنابراین این موضوع بسیار مهم است که چگونه و از چه طریقی برای پیشگیری از مسمومیت کودکان اقدام نماییم. مسمومیت در این رده سنی در بسیاری از موارد در صورتی  که به موقع درمان نشود با مرگ همراه خواهد بود ، بنابراین بسیار مهم است که همیشه و در هر جایی در دسترس قرار دادن مواد مسمومیت زا را از کودکانی که در سن یک تا چهار سالگی قرار دارند ، خارج نمایید.

در بین وسایل موجود در منزل شما معمولا داروها  وهمچنین مواد شیمیایی یکی از شایع ترین دلایل مسمومیت به شمار می روند. سعی کنید تا پس از مصرف داروها هرگز آنها را در دسترس کودکان قرار ندهید و در جایی ازیخچال که دسترسی به آن برای این سنین بچه ها غیر ممکن باشد پنهان نمایید. همچنین قفسه های بالایی آشپزخانه نیز مناسب ترین مکان برای پنهان کردن اینگونه مواد می باشد. متأسفانه بسیاری از ما عادت داریم که چنین وسایل بسیار مهمی را مسمومیت زا هستند در طبقات پایینی آشپزخانه قرار می دهیم که به راحتی در دسترس کودکان قرار خواهد گرفت.

هیچ گاه داروهای دو نیم شده خود را که بر روی زمین می افتد فراموش نکنید ، زیرا بچه هایی که کم سن و سال هستند به واسطه ی خوردن هر چیزی این داروهای نصف شده را مصرف می نمایند و متأسفانه مسمومیت در آنها رخ می دهد. اگر فرزند شما بیمار است و قرار است که شما دارویی را به او بدهید ، سعی کنید تا داروی مورد نظر را در همان دوز تجویز شده به او بدهید. بیشتر دادن دارو معمولا با عوارضی همچون مسمومیت کودکان همراه خواهد بود.

وسایل کمک کننده به شست و شو همچون وایتکس ، انواع پودرهای رختشویی ، حشره کش ها  و . . . از جمله مواد شیمیایی هستند که متأسفانه می توانند مسمومیت های به نسبت خطرناک تری را به وجود آورند. این مواد پس از ورود به بدن موجب زخم های گوارشی از دهان تا معده و روده ها می شوند و بنابراین از بین بردن این زخم ها برای یک کودک کار بسیار مشکلی خواهد بود و با درد و ناراحتی زیادی همراه می باشد. باتری را از دسترس کودک خود دور کنید. برخی از موارد فرزند شما این باتری ها را در دهان خود قرار می دهد و در نتیجه می تواند مواد سمی موجود در آن را به بدن خود منتقل کند. این مواد به شدت عوارض به دنبال دارد و باید هرچه سریع تر به مرکز درمانی مراجعه نمایید.

 

بیشتر بخوانید: مسمومیت غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.