خانه / زناشویی / خودارضایی : علت ، عوارض و درمان خود ارضایی با طب سنتی

خودارضایی : علت ، عوارض و درمان خود ارضایی با طب سنتی

 در این مقاله از سایت عرقیات در مورد خودارضایی : علت ، عوارض و درمان خود ارضایی با طب سنتی گرداوری شد

خودارضایی : علت ، عوارض و درمان خود ارضایی با طب سنتی

 

خود ارضایی

استمنا یا اونانیسم یا ماستور باسیون یا خود ارضایی یا به اصطلاح عوام جلق عبارت است از سکس با خود تا سر حد ارضاء شدن که بیشتر توام با خیال بافی صورت می گیرد . خود ارضایی در قبل از ازدواج یک امر طبیعی و بدلیل کمبود رابطه جنسی میباشد و در نزد هر دو جنس شایع است . نوجوان و جوان مدتی بعد از بلوغ کم کم تحت فشار جسمی قرار خواهد گرفت و حتی در صورت عدم اقدام به این مورد در هنگام خواب  تخلیه و ارگاسم صورت خواهد گرفت.لازم به ذکر است زمان اولین خود ارضایی در افراد مختلف گوناگون است و حتی خود ارضایی در کودک ۲ ساله نیز گزارش شده است. انسان تنها موجودی نیست که خود ارضایی می کند، و  در میمونها نیز مورد خود ارضایی مشاهده شده است .

 

خود ارضایی در بعد از ازدواج 

خود ارضایی در بعد از ازدواج بدلیل عدم رفتار جنسی مناسب زوجین صورت می گیرد و می بایست فرد را با ایجاد رویه درست زناشویی به روال عادی بازگرداند.البته در زمان بارداری و در هفته های آخر بارداری نیز خود ارضایی در مردان دیده می شود.

 

حالات روحی افراد بعد از خود ارضایی

فرد پس از خود ارضایی خود را آدم ضعیف النفسی می یابد و تا حدودی خود را مریض و متفاوت از دیگران احساس میکند.پس از خود ارضایی بارها به خود قول می دهد که دیگر این کار را نکند ولی مجدداً تکرار می گردد!  این امر باعث می شود که فرد فکر کند اراده نداشته و خود را ضعیف احساس کند.بعضی افراد بعد از خودارضایی بستگی به نوع تربیت و اخلاقیات خود دچار عذاب وجدان نیز می گردند.

 

بررسی خود ارضایی از نظر علمی 

۱-افراط در هر چیز نتیجه ای جز ضرر ندارد.موردیکه اشکال خود ارضایی میباشد این است که شما صرفاً از نظر جنسی ارضا میشوید و سایر حواس شما مثل لامسه و غیره همچنان تشنه میباشند.به همین دلیل خود ارضایی شما را مانند یک رابطه واقعی ارضا نمیکند و حالت آرامش روحی بعد از رابطه واقعی را به شما القا نمیکند.پس افراط در آن می تواند باعث بهم ریختگی توازن شما گردد.

۲-در زمان حالت جنسی شما برای انزال کالری زیادی میسوزانید . پس سعی کنید که حتماً بعد از آن مواد مقوی و همچنین غذای گرم بخورید.

۳-قبل از خواب سعی کنید برای عدم تحریک جهاز جنسی خود را با آب سرد بشویید.

۴-هیچگاه در حالت ایستاده مبادرت به انجام این کار نکنید.

۵-مواد شوینده از قبیل شامپو و صابون باعث خشکی پوست و سائیدگی میشوند و همچنین ایجاد سوزش مینمایند.از اینها استفاده نکنید.

۶-خود را تحریک به انجام این کار نکنید و سعی کنید تا زمانیکه غدد شما ترشح طبیعی نکرده و امکان برون ریزی طبیعی بوجود نیامده دست به این کار نزنید.

۷-غذاهای سرد در کم کردن التهاب شما موثرند.

۸-بعد از انزال سعی کنید حتماً ادرار کنید.

 

عوامل اصلی خودارضایی چیست؟

درباره علت های اصلی خودارضایی کردن، بحث های زیادی بین بزرگان شده است و تقریبا هر کدام از آنها به علت های مهمی اشاره کرده اند که عوامل مشترکی هم بین آنها دیده می شود.حال در ادامه به بررسی این عوامل می پردازیم:

قائمي(1373) اين عوامل را در پنج گروه دسته بندي مي کند که عبارتند از:

1.عوامل زيستي:
·وجود انگل هاي مقعدي وکرمک که سبب پيدايش خارش در مقعد ويا ورم در اطراف دستگاه تناسلي مي شود . اين خارشها در مواردي سبب احساس لذتي در طفل مي شود که از آن پس سعي در تکرارآن داشته و تدريجا به آن مبتلا مي شود.
·ابتلاي به بلوغ زودرس .
·وجود نامنظمي پوستي در محل ختنه که سبب تحريکهاي بي مورد است و يا تورم در اطراف غشاء مخاطي مهبل .
·عدم رعايت بهداشت ، به ويژه در دستگاه تناسلي و دفع .
·رشد بدن وبه خصوص رشد دستگاه تناسلي که سببي براي تحريک پذيري است.

2.عوامل مکانيکي تحريک :
·دستکاري هاي کودکان .
·ماليدن خود به تشک وبه رو خوابيدن و…
·نوازش ها غلط مادران و پرورشکاران و…
·شستشوهاي افراطي همراه با دستکاري در حمام ودستشويي .

3. عوامل رواني:
·اختلال رواني در کودکان ونوجوانان .
·کنجکاوي وکشف در کودکان در مورد دنياي خود.
·جستجوي اطمينان براي کودک ونوجوان ، به اين معنا که منبع لذت او از بين نرفته باشد.
·حالت تنهايي و انزوا وحالت احساس بي کسي.

4.عوامل عاطفي:
·احساس محروميت در کودکان ونوجوانان، به ويژه محرومين از محبت مادري.
·اضطراب و نگراني .
·اعمال محبت غلط پرستار کودک به صورت بازي با دستگاه تناسلي کودک .
·احساس حقارت .

5.عوامل اجتماعي :
·نوع بازي هاي کودکان مثل کول بازي و…
·نگاه کردن به روابط ديگران حتي به حيوانات .
·مشاهده تصاوير مستهجن و فيلم هاي مبتذل .
·شنيدن داستانهاي بدآموز ، جوکهاي جنسي و صحبت درباره اين مسايل .

……………شرفي (1370) نيز در کتاب خويش اين عوامل را ذکر مي کند:
1.کنجکاوي هدايت نشده نوجوان در کودکي .
2.ناآگاهي از ماهيت و چگونگي عملکرد غريزه جنسي.
3.انزوا وتنهايي.
4.خانواده آسيب زا .
5.دوستي هاي آلوده ومشکوک .
6.بيماري طولاني واقامتهاي طولاني در بستر .
7.احساس کهتري (حقارت).
8.تقليد و بدآموزي .
9.عوامل محرک فرهنگي ( مثل رسانه هاي دسته جمعي ).
10.حساسيت هاي پوستي .
11.اضطراب و نگراني .
12.مشکلات دوران پرستاري- سه سال اول زندگي – مثل نحوه خوابانيدن کودک .
13.لباس نامناسب .
14.تنبيه بدني .
15.بيماري هاي انگلي .
16.نگاه هاي آلوده .
17.کمبود محبت .

 

عوارض خودارضایی

۱- مرحله مشکل ساز (Problematic)
در افرادی که مدتی است گرفتار خودارضایی بیمارگونه و به شکل  اعتیاد شده اند(روزانه بیش از ۱تا ۲بار) ، زودرس ترین عوارض ناشی‏ از خودارضایی بسیار زیاد عبارت است از:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. عدم تمرکز حواس (Lack of concentration)،
ج. ضعف حافظه (Poor memory)،
د. استرس و اضطراب (Stress/Anxiety).

۲- مرحله گرفتاری شدید (Severe)
بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله اول است و فرد حتی در روز ۳ تا ۴ بار استمناء می کند  و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهر شده است:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی (Mood swings)،
ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجی ( Irritability)،
د. کمردرد (Lower back pain)،
ه. نازک شدن موها (Thinning hair)،
و. ناتوانی جنسی زودرس در جوانی (Youth impotence)،
ز. بی‏خوابی یا بدخوابی و مشکلات مشابه (Insomnia/Sleep problem).

۳- مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد (Addictive)
بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله دوم است و فرد حتی در روز ۵ بار استمناء می کند  و در نتیجه عوارض بسیار شدیدتری ظاهر شده است:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. ریزش شدید موها (Severe hair loss)،
ج. تارشدن دید چشم‏ها (Blurred vision)،
د. وز وز گوش (Buzzing in the ears)،
ه. انزال زودرس و غیرارادی یا خروج منی به صورت قطره قطره ( prematurelyEjaculation)،
و. درد کشاله ران و ناحیه تناسلی (Groin/Testicular pain)،
ز. دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه ( the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in).

 

عوارض خودارضایی دختران با کلیتوریس

سوال : من مدتی است که عقد کرده ام.ودراین مدت با مالیدن کلیتوریس همسرم اورا ارضا کرده ام.خواستم ببینم آیا مالیدن کلیتوریس باعث عقب رفتن پرده بکارت ویا ضخیم تر شدن آن میشود؟

پاسخ : ناحيه كليتوريس(Clitoris) و چوچولو در زنان حساس ترين نقطه دستگاه تناسلي آنان به حساب مي آيد. كليتوريس در زن حكم آلت مرد را دارد و حتي گاهي هنگام برانگيختگي جنسي حالت نعوظ پيدا مي كند و مقداري متورم و سفت مي شود، بنابراين ملامسه مختصر آن تحريك شديدي به زن مي دهد و در رساندن او به اوج لذت جنسي و ارضاي او نقش اساسي دارد. اما اين را بدانيد كه اين ناحيه با پرده بكارت زنان مقداري در حدود چند سانتيمتر فاصله دارد بنابراين، به نظر مي رسد كه لمس و مالش اين ناحيه هيچ گونه تأثيري روي پرده بكارت نداشته باشد، مگر اين كه تحقيقات علمي آن را به اثبات برساند. آيا وقتي شما نوك بيني‌تان را لمس مي كنيد و آن را مالش مي دهيد، پوست لب‌تان نازك يا ضخيم مي گردد؟ لمس ناحيه كليتوريس نيز اين گونه است و به نظر مي رسد كه نه تنها باعث عقب رفتن پرده بكارت ويا ضخيم تر شدن آن نمي شود. بلكه تأثيري هم در پارگي و آسيب ديدگي آن ندارد. البته مشروط بر اين كه ماليدن اين ناحيه به گونه اي نباشد كه موجب ماليدن و لمس مستقيم پرده بكارت و نواحي اطراف آن گردد.

 

تاثیر خودارضایی بر چهره

سوال : بسیاری از دوستان این هست که خودارضایی چه تاثیری بر چهره ، پوست و زیبایی داره؟ آیا از روی ظاهر ، پوست ، چهره و سیاهی زیر چشم میشه تشخیص داد کسی خودارضایی می کنه؟

پاسخ : وقتی خودارضایی حالت افراطی و اعتیاد داشته باشه(طوری که هر روز باشه) اثرات جسمی به دنبال داره که یکی از انها گودی یا کبودی چشم هست. با خودارضایی افراطی  مقدار کالری سوزانده شده بالا می ره و در صورت عدم تغذیه مناسب ، کالری به مقدار لازم دریافت نمی شه و موجب ضعف بدنی میشه. در ورزش مشت زنـی، هـر مـربی در حیـن دوره ی آمـادگی، بـوکسور خـود را برای 90 روز از بـرقـراری ارتـباط جنسـی منـع مـی کند تا هم انرژی او بیشتر شود و هم بتواند مشتهای محکمـتری بـه حـریف وارد کند.

در حالت کلی نمی توان هر تغییری در چهره را به خودارضایی ارتباط داد. چرا که بیشترین اثر در پوست را ژنتیک تایین می کنه. و رنگ پوست یا سیاهی زیر چشم می تونه ارثی باشه و در بسیاری موارد ربطی به خودارضایی نداره. ممکنه کسی تا به حال خودارضایی نکرده باشه و زیر چشم او گودی یا کبودی مشاهده شود و برعکس کسی که خودارضایی می کند این علایم را نداشته باشه. موارد بسیاری در چهره ، پوست و زیبایی تاثیر گذار هستند. از جمله ژنتیک ، تغذیه و مراقبت از پوست.

 

آسیب‏های اجتماعی‏ خود ارضایی

ناسازگاری خانوادگی، بی‏میل شدن به همسر و ازدواج  ، ناتوانی در ارتباط با جنس مخالف و همسر(استمناء بعد از ازدواج )، احساس طرد شدن، از بین رفتن عزّت، پاکی، شرافت و جایگاه اجتماعی، دیر ازدواج کردن و لذت نبردن از زندگی مشترک‏

 

آسیب‏های روحی و روانی‏ خود ارضایی

ضعف حافظه و حواس‏پرتی، اضطراب، منزوی شدن و گوشه‏ گیری، افسردگی، بی‏نشاطی و لذت نبردن از زندگی، پرخاشگری، بداخلاقی و تندخویی، کسالت دائمی و ضعف اراده، احساس حقارت، عدم اعتماد به نفس، احساس گناه و عذاب وجدان بروندادهای روانی و روحی خودارضایی بیمارگونه و به شکل اعتیادی است. شرح پاره‏ای از این موارد در مباحث گذشته روشن شد.

 

ریزش مو

خودارضایی شدید و بیمارگونه به تدریج با تغییرات هورمونی و شیمیایی که در بدن ایجاد می‏کند، باعث افزایش هورمون جنسی مردانه؛ یعنی، تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون (DHT=Dihydrotestosterone) می‏شود که از عواقب بالا بودن ماده DHTدر خون، ریزش موها و تاسی و بزرگ شدن پروستات و عوارض ناشی از آن در پیری است.

 

خودارضایی در دختران

خودارضایی در دختران با تحریک قسمت های خارجی دستگاه تناسلی رایج تر است که صدمه چندانی به دستگاه تناسلی نمی رساند اما زمانی که خودارضایی دختران با تحریک قسمت های داخلی تر دستگاه تناسلی باشد بسته به نوع فشار و ناحیه لمس شونده ممکن است در صورتی که به صورت مداوم خودارضایی تکرار شود آسیب های جدی به دستگاه تناسلی دختران وارد سازد.

در برخی موارد خودارضایی در دختران با تخیلات جنسی، دیدن تصاویر و فیلم صورت می گیرد که فرد با دیدن این تصاویر به هیجان می رسد و در این صورت آسیبی به دستگاه تناسلی وی وارد نمی شود

برخلاف مردان که هدف از خودارضایی (Masturbation) در آنها ارضاء جنسی است، دلایل خانمها برای خودارضائی فراوان و تعدادی از آنها به شرح زیر می باشند، یعنی اگر از یک خانم سئوال شود که چرا اقدام به خودارضایی می کند ممکن است یکی از پاسخهای زیرا را بدهد:
تسکین احساس نا خوشایند در واژن، چون حین ارگاسم واژن منقبض شده و ترشحات خود را بیرون می ریزد.

حفظ قدرت باروری
تجربه احساس خوشایند، یکی از دلایل اعتیاد به مواد مخدر آزاد شدن هورمون دوپامین با مصرف مواد مخدر است، حین ارگاسم نیز مقداری ماده دوپامین ترشح می شود.
دیدن فیلم های پورنوگرافی  منجر به خودارضایی می شود.
– بدنبال رویا و یا فانتزی جنسی
– تعداد قابل ملاحظه از خانم هایی که خودارضایی می کنند هیچگونه لذت جنسی از آن نمی برند، بلکه معتقد هستند که خودارضایی سبب بهبود استرس و خلق آنها می شود.

– با خودارضایی خطر حاملگی و یا ابتلا به بیماریهای مقاربتی وجود ندارد.

– تعدای از خانمها مدعی هستند که خودارضایی سبب تسکین دردهای دوران پریود در آنها می شود.
– تعدادی از خانمها معتقد هستند که ارضاء جنسی در یک رابطه جنسی طبیعی دارای ملزومات زیاد و طولانی است و آنها حوصله آنرا ندارند و ترجیح می دهند خودارضایی کنند.

– کنجکاوی جهت کشف نقاط پنهان بدن

 

خودارضایی در کودکان

تشخیص خود ارضایی مخصوصاً در بچه های کوچک خیلی سخت است .وقتی والدین به دنبال اطلاعاتی راجع به رفتارهای عجیب کودک خود هستند ، باید خود ارضایی را در تشخیص های افتراقی خود قرار داد . یک مصاحبه ی دقیق راجع به رفتار های کودک توسط پزشک و ضبط ویدئویی آن می تواند تشخیص را تعیین کند و مانع از اضطراب والدین وبررسی های غیر ضروری در کودک شود . یکی از مهمترین علائم خود ارضایی کودکان این است که اگر حواس کودک را پرت کنیم ، دست از عمل خود بر می دارد .. به محض آنکه تشخیص خود ارضایی در یک کودک گذاشته شد ، باید به دنبال هدف کودک از انجام این رفتار بود.

 

عوارض خود ارضايي در زنان متاهل

سوال : سلام  من27 سالمه و یه مشکلی دارم که نمیتونم و هیچوقت روم نشده که این را از دکترم بپرسم.من مجرد ک بودم خودارضایی میکردم و گفتم شاید با ازدواج از سرم بیفته ولی متاسفانه بازم دچارش شدم و نمیدونم چرا هر کار میکنم بازم از سرم نمیوفته تورا خدا کمکم کنید که ایراد کارمن ازکجاس؟ضررهاش برای بارداری چیاس؟من در حال اقدام به بارداریم و میخام بدونم مشکلی ایجاد میکنه این کار من؟؟
بخدا خودمم خسته شدم از این کار ولی انگار برام عادت شده .مخصوصا توی دوران پریدی خیلی شهوتی میشم و برام سواله که این عادیه اخه معمولا میگن خانم ها در این دوران به تحریکات بی تفاوت میشن و شهوتشون کم میشه ولی من برعکسه
تورا خدا دقیق منو راهنمایی کنیدچون 2 ساله ازدواج کردم و هنوز از سرم نیفتاده این کارو خیلی دوست دارم بچه داربشم وسابقه خارج رحمی هم داشتم

پاسخ : سلام عزیزم.

این مساله (خودارضایی) اگر به حالت عادت دربیاد ، بهتره درمان بشه .
این مساله به خیلی مسایل ارتباط داره . شما اول باید یاد بگیری چه جوری از رابطه با همسرت لذت ببری .

 

خودارضایی در پسران 

یکی از عوارض خود ارضایی پسران این است که پس از مدتی دچار بی اختیاری در ادرار و انزال می شوند. از عوارض خود ارضایی پسران می توان به بی حوصلگی، عدم تمرکز، ناتوانی جسمی و سردردهای میگرنی اشاره کرد. یکی از اثرات روحی خود ارضایی در پسران مبتلا شدن آنها به اضطراب شدید است.

عوارض روحی خودارضایی در پسران
پسرانی که زود تحریک می‌شوند و برای ارضای خود به سوی انجام خودارضایی می‌روند باید بدانند که خود ارضایی تحریک پذیری را به میزان زیادی افزایش می دهد از این رو تنها با این کار عطش خود را زیادتر می کنید. پسرانی که به خود ارضایی اعتیاد دارند مطمئناً در زندگی زناشویی خود و در رابطه جنسی با شریک خود دچار مشکل جدی خواهند شد.این افراد از رابطه جنسی حقیقی به ارگاسم نخواهد رسید و نخواهند توانست خود و شریک جنسی خود را ارضاء کند و از لذت کافی بهره مند شوند. این گونه پسران معمولاً انسانهای سردی خواهند شد. از تاثیرات روحی اعتیاد به خودارضایی در پسران می‌توان بی حوصلگی، عدم تمرکز، لاغری، ناتوانی جسمی و سردردهای میگرنی را نام برد. اعتیاد به خودارضایی آسیب های زیادی از نظر جسمی و جنسی به فرد وارد می‌سازد.

 

خودارضايی در بارداری

سوال : همسرم زود انزالی داره و در رابطه مون من هر از چند ماهی به ندرت به ارگاسم می رسم، این آزاردهنده است. الانم برا بچه دومم حاملم، بعضی وقتا اقدام به خودارضایی می کنم و آروم می شم. این خود ارضایی تو این دوران بده؟
پاسخ دکتر نسرین نصیرزاده، متخصص زنان و زایمان:
هر دستکاری و تحریک دستگاه تناسلی در زمانی که مادر باردار است خطرناک است و باعث انقباضات رحمی شده  و در نتیجه احتمال زایمان زودرس و سقط جنین را افزایش می دهد. در مورد شما نیز همین طور است و بهتر است برای جلوگیری از بروز این اتفاقات از ادامه این کار خودداری کنید. ضمن این که ادامه این عمل انرژی شما را هم کاهش می دهد.

 

خودارضایی در اسلام

 استمناء عملی زیان بار، مذموم و ناپسند است که در دو سوره از سورهای قرآن و همچنین در روایات فراوانی به آن اشاره و تصریح شده است و از گناهان کبیره می باشد و از آن جهت که انجام آن دارای زیان های جسمی و معنوی زیادی می باشد، خدای مهربان آن را حرام فرموده  است.

 

درمان خودارضایی با طب سنتی

ذکر این نکته ضروری است که اصل در درمان این بیماری ، شناخت کافی از آن و پیامدهای آن است و نیاز به کار روان شناسی دارد.

ریشه اصلی استمناء یا خودارضایی، ریشه ذهنی است و به اعصاب و روان فرد بیمار مربوط می باشد. با توجه به این که تعدادی زیادی از افراد سایت ها، درخواست ارایه روشی جهت ترک عادت استمناء و درمان عوارض آن از جمله زود انزالی را داشتند، در ذیل نسخه ای از منابع طب سنتی در این خصوص ارایه می گردد تا ان شاء الله جهت جلوگیری از انجام این عمل و همچنین رفع علایم و عوارض حاصله، دستورات ذیل موثر واقع گردد:

دم کرده شماره 1) مرزنجوش، سنبل الطیب، گل گاوزبان و بادرنج بویه به نسبت مساوی در قوری ریخته و آب جوش روی آن بریزید و بگذارید تا کامل دم بکشد.

دم کرده شماره 2) افتیمون را در قوری ریخته و آب جوش روی آن بریزید و بگذارید تا به آرامی و خیلی آهسته به طور کامل دم بکشد.

دم کرده شماره 3) استخدوس را در قوری ریخته و آب جوش روی آن بریزید و بگذارید تا به طور کامل دم بکشد.

طرز مصرف:

الف) سه هفته اول: صبح و عصر یک استکان، دم کرده شماره (1)

ب) هفته چهارم و پنجم:

– صبح و عصر یک استکان، دم کرده شماره (1)

– روزی یک فنجان نیز دم کرده شماره (2)

ج) هفته ششم به بعد:

– صبح و عصر یک استکان، دم کرده شماره (1)

– روزی یک فنجان دم کرده شماره (2)

– روزی یک فنجان نیز دم کرده شماره (3)

با انجام دستور بند (ج) و مصرف سه دم کرده مربوطه، بعد از این که علایم بیماری کمتر شد، می توانید مصرف دم کرده ها را کمتر نمایید، ولی حداقل برای سه ماه این نسخه را انجام دهید.

 

راه‏های درمان‏ برای اعتیاد به خود ارضایی بیمار گونه

۱- نخستین گام برای درمان خود ارضایی بیمار گونه ، اعتقاد و ایمان به درمان‏ پذیری آن و دوری از یأس و ناامیدی است.

۲- تلاش برای تقویت اراده از گام‏های مهم در امر بهبود است. نگویید اراده از ما سلب شده است! ممکن است اراده انسان ضعیف شود؛ ولی هیچ گاه از بین نمی‏رود.

ویکتور پوشه – روان شناسِ فرانسوی – می‏گوید: افراد مبتلا به این استمناء بیمار گونه و اعتیادی ، هر روز به دفعات مختلف با تمرکز فکر به خود بگویند: «من به خوبی قادرم این اعتیاد را از خود دور کنم، من قادرم». تکرار این عبارت ساده، اثر عجیبی در تقویت اراده و روحیه دارد.
پل ژاگو بر آن است که: «تلقین، قبل از خواب نیز مؤثر است»

۳- سعی شود شکم به هنگام خواب، بیش از حد معمول پر نباشد.

۴- از پوشیدن لباس‏های تنگ و چسبان اجتناب گردد.

۵- از نگاه کردن به مناظر، فیلم‏ها و تصاویر تحریک کننده، خودداری شود

۶- از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی‏های تحریک‏ کننده و فکر کردن در این امور، دوری شود.

۷- از خوردن مواد غذایی محرک، مانند خرما، پیاز، فلفل، تخم ‏مرغ، گوشت قرمز و غذاهای پرچرب – اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا شود.

۸- قبل از خواب مثانه تخلیه شود.

۹- از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات پرهیز شود (به خصوص شب‏ها و قبل از خوابیدن).

۱۰- از دست‏ ورزی با اندام جنسی، باید اجتناب نمود و در هیچ شرایطی، نباید دست‏ ورزی کرد!

۱۱- هرگز نباید به رو خوابید.

۱۲- به منظور تخلیه انرژی – زاید بدن، به طور منظم و زیاد باید ورزش کرد.

۱۳-  برای اوقات فراغت خود، برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش، زیارت، عبادت و … پر کند.

۱۴- سعی کنید کمتر در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران باشید.

۱۵- هرگاه  مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، باید بلافاصله از مکان خلوت و دور از نظر دیگران خارج شود و خود را به کاری سرگرم کند. در این زمینه گفت و گو با دوستان، مشارکت در برنامه های جمعی  بسیار مفید است.

 

منبع: زناشویی

13 نظر

 1. سلام

  خدا یا به همه کمک کن.

  تو گوشیم تلگرام کانال استاد پناهیان رو دارم .سخنرانی مباحث تنها مسیرو گوش میدم خیلی خوبه .میتونین روزی یه مبحثشو گوش بدید مثلا همون شب که تو رخت خوابین.بعدشم یکم رو حرفا یکم فکر کنین بعدم خواب.

  کلیپای انگیزشی ببینید. قرآن بخونید. سعی کنید نمازاتونو بخونید. ورزش. کار.

  امیدوارم خدای بزرگ به هممون کمک کنه.
  موفق باشین.

 2. یک دوست

  با سلام من حیفم امد که ی داستان برای تمام خواننده ای نقل نکنم ی داستان کاملا واقعی از یکی از آشناها و دوست بسیار صمیمی من از مسول سایتم میخوام اگه امکانش هست این مطلبو جدی بگیره و حتما بزاره که بقیه بخونن شاید بدردشون بخوره.
  دوران دبیرستان بود با یکی اشنا شدم ی پسر فوق العاده با استعداد و درس خون با معدلی تو رشته نطری که فکرشم شاید نتونید بکنید بسیار پسر با نشاطی بود و پر از انگیزه و انرژی و خوش تیپ یادمه که تو دبیرستانمون که ی دبیرستان سطح بالا بود و هرکسی نمیتونست بیاد اونجا تحصیل کنه همه میشناختنش رتبه اول بود و حتی مدیرو معلما روش ی حساب زیادی باز کرده بودن خلاصه بگم سال سوم دبیرستان شد پسره کم کم شروع کرد به تغییر کردن حالا زیاد معلوم نبود برای بقیه و من تقریبا متوجه تغییرات خلق و خوش میشدم و تو درسشم مثل قبل رفتار نمیکرد تا این که وسطای سال من متوجه شدم دوچار ی افسردگی شده و به قول خودش ی افسردگی ساده بود بازم گذشت وارد سال پیش دانشگاهی شدیم اون پسر بازم مثل قبل نبود اما روی هم رفته واقعا پسر خوبی بود از مرام و معرفت کم نداشت من متوجه شدم تا دوچار یجور وسواس فکری هم شده مثلا به قول خودش میگفت گاهی فکر میکنم اگه لامپو دو بار خاموش روشن نکنم مثلا ریاضی بیست نمیگیرم و فکرای استرسی و وسواسی از این قبیل فقط هم من در جریان بودم تا این کهمتوجه شدم سراغ درمان هم رفته و گاهی قرصم مصرف میکنه اما بازم تو دبیرستان کمتر کسی میتونست به پاش برسه خلاصه اخرای سال پیش دانشگاهی بود که همه جدا شدیم و رفتیم پی درس خوندن برای کنکور.بعد از کنکور متوجه شدیم که اون بر خلاف انتظاری که ازش میرفت رتبه بسیار بدی اورده اما خودش میگفت توقعی از کنکور امسالم نداشتم و میدونستم رتبم همین میشه اون سال اصلا دانشگاه نرفت و من پیش خودم گفتم حتما سال دیگه میخونه.تا این که ندیدمش تا چهار سال بعد.باورنکردنی بود اون پسر چه از لحاظ ظاهر و قیافه چه از لحاظ رفتار کلی تغییر کرده بود از درسش پرسیدم که اونم ترک کرده بود حتی ی رشته ساده رو نخونده بود.از زندگیش پرسیدم تا بعد از کنکور رفت روی ی کار تجاری پر سود اما باز اونم رها کرد به قول خودش بخاطر مسایل رو حی و ی موقعیت طلایی رو از دست داده بود.و رفته بود عقد کرده بود به قول خودش با ی دختر خانم بسیار زیبا تو ی خانواده بسیار عالی و با گریه نقل میشد که ازش جدا شدم گفتم چرا گفت من هیچ لذتی ازش نمیبردم و وقتی باهاش بودم عصبی میشدم به دیگران میگفتم بهم میگفتن مگه میشه دختر به این زیبایی دلیلی نداره تو ازش بدت بیاد خودمم دلیلشو نمیدونستم حتی دکترم میرفتم میگفتن درست میشه تا این که نارضایتی من از روابطم به جایی رسید که نتونستم تحمل کنم فکر میکردم مشکل از اون دختره و بالاخره بعد از کلی مشکل جدا شدیمو میگفت این دختر تا ابد دیگه مثلش برای من پیدا نمیشه میگفت دختر مهربون فهمیده و خیلی خصوصیات خوب دیگه داشت و به راحتی از دست دادمش. میگفت بعد از طلاق افسرده شده و گوشه گیر ی مقدار ارث بهش رسیده بود که اونا رو هم میگیره و خرج میکنه حتی میره سراغ سیگار و تا پای دود هم کشیده میشه. میگفت ی مدت پیش خودم فکر میکردم که زشت ترین ادم دنیا هستم میگفت گاهی روزی هزار بار ارزوی مرگ میکنم و میگم ای کاش عمرم زودتر تموم میشد.باورنکردنی بود اخه چطور میشد ی پسری با اون خصوصیات یروز این طور بشه اما بالاخره اعتراف کرد گفت میدونم دلیل تمام این مشکلات چیه همه چیز از دیدن ی فیلم صحنه دار شروع شد خلاصه بهتون بگم اون از سال اول دبیرستان درگیر استمنا شده بود و به هیچ کسی هم چیزی نگفت انقدر این کارو ادامه داد تا این کار روزگارش رو سیاه کرد اون درگیر بیماری های وحشتناکی شده بود و تحت مراقبت روانپزشکی بود حتی میگفت به جنون کشیده شده میگفت.باورتون نمیشه این عمل چه بلایی سر فرصت و جونی و زندگی این جون که یکی از بهترین هایی بود که من تو زندگیم میشناختم آورده بود.دوستان من برادرای من خواهرای من عاجزانه به عنوان ی دوست که با چشمای خودم دیدم این مساله رو ازتون میخوام جدی بگیرد به خودتون به همسر ایندتون به زندگیتون رحم کنید.اگه به خدا اعتقاد دارید بهش توکل کنید اگه اهل این کار هستید همین الان کنار بزارید نزارید دیر بشه و شما هم به اون مسایل دوچار بشید مطمین باشید این عوارض کم کم سراغ شما هم میاد هیچ وقت دیر نیست کنار بزارید و از خدا کمک بخواید و به شیطون لعنت بفرستید.سراغ ورزش برید.همه ما جوان بودیم واین حسو همه ما داشتیم مرد باشید ی یا علی بگید تا اخر پاش بایستسد حتی اگه بازم رفتید سراغش نا امید نشید نهایت تلاشتون بکنید مطمین باشید موفق میشید و میتونید نفستون شکست بدید من برنامه های مذهبی رو هم خیلی مفید میدونم. امیدوارم سربلند باشید.از طرف یک دوست…

  • دختره اکه انقدر خوب بوده چجوری زن دوست شما شده؟ یعنی نفهمیده یه اشکالی داره این پسر؟

  • خیلی جالبه یه بار میگی نزارید دیر بشه یه بار دیگه میگی هیچ وقت دیر نیس. چه تناقصی

 3. با سلام

  چند ساله که خودارضایی دارم و به صورتی که از روی شلوار با لمس دست کلیتوریس و پوشش اونو و بالشتک تناسلی ام رو مالش میدم ( کلا خارج دستگاه تناسلی رو) و چیزی هم داخل واژنم نکردم و از این راه به ارگاسم همراه با لرزش میرسم ، آیا امکان پارگی پرده بکارت هست؟

  یه سوال دیگه اینه که برای ازدواج مشکل به وجود میاره؟ یعنی ممکنه شوهرم دیگه نتونه منو ارضا کنه؟
  خواهشا زودتر جواب بدید منتظرم

 4. توجه

  با عرض سلام

  خواهران و برادران محترم

  من در خدمت اونایی هستم که میخوان خودارضایی رو ترک کنن

  شماره خودم رو میزارم که با من در ارتباط باشن

  عرفان هستم

 5. سلام
  من یه مدتی خودارضایی داشتم بافشارزیادپاهام بهم وهمینطور یکم افتاده وسیاه شده میخاستم بدونم ایابه پرده بکارتم اسیبی رسیده البته چیزی واردواژن نکردم امافشارزیادی واردمیکردم که باعث افتادگی اون قسمت شده
  خواهش میکنم هرچه زودتر جواب بدین ممنونتون میشم

  • خیر نگران نباشید فشار پا ها به هم و کلا خودارضایی قسمت خارجی با مالش هیچ آسیبی نداره عزیزم

 6. عوارض.فیزیکی و تغییرات فیزیکی که در الت تناسلی ایجاد میشه هم با این دمنوش ها رفع میشه یا فقط عوارض و حالات روحی

 7. سلام
  #شرح حال من
  من از سن 10 سالگی تا 26 سالگی به شدت مبتلا به خودارضایی و استمناع بودم
  دوست دارم تجربه ام رو در اختیار هم نوعان خودم قرار بدم

  بواسطه این استمناع خیلی بدنم ضعیف و نحیف شده بود (البته علاوه بر خودارضایی به شدت سوء تغذیه داشتم و خیلی کم غذا و میوه و مواد مغزی مصرف میکردم)
  انقدر درگیر این عمل شده بودم که شاید بعضی از ماه ها، هر روز و شایدم در یک ساعت چندین بار مرتکب میشدم

  در سن 20 سالگی به بعد خیلی به لحاظ روحی حال خرابی داشتم
  از خودم و زندگی خسته شده بودم
  چرا که هربار اراده میکردم باز برمیگشتم

  هم شرم گناه داشتم و هم ترس و نگرانی از زندگی آینده
  این ترس و اضطراب زمانی شدت گرفت که خانوادم پیله شدن که باید ازدواج کنی
  خیلی دوران سختی بود

  عوارضی که عمده آن زودانزالی بود دامنگیرم شده بود
  ترس از نابارروی و رسوا شدن پیش همسر آینده و …

  شروع کردم به بهانه تراشی
  فشار که زیاد شد مجبور شدم به خواستگاری برم ولی در همون خواستگاری و یا بعد اون بهانه های واهی میگرفتم
  تا مبادا خودم و دیگری را بواسطه عملم گرفتار کنم

  ترس و اضطرابم هر بار بیشتر میشد
  به قدری که حتی به زودانزالی در حد دو سه ثانیه دچار شدم

  در اینترنت جستجو میکردم تا راهی برای نجاتم پیدا کنم
  ولی هر بار ناامید میشدم

  به سختی حاضر شدم در شهر دیگری پیش دکتر بروم
  خیلی بهم امید داد
  حتی گفت هیچ مشکلی نداری
  واگر مشکلی هم پیش آمد با دارو قابل درمان است

  ولی دلم آرام نمیگرفت و حاضر به پذیرش صحبنتش نشدم

  خلاصه هزاران مردم و زنده شدم

  کارهای مختلفی رو کردم تا عواض آن بخصوص زودانزالی برطرف بشه
  هربار به امید اینکه بهتر شدم مجددا خودارضایی میکردم
  ولی بهبودی در کار نبود
  هر روز بدتر از دیروز

  خسته و ناامید به خدا پناه میبردم
  بعضی شب ها بیدار میشدم و نماز میخوندم و با خدا حرف میزدم
  ولی به جای اینکه خوب بشم موردی برای خواستگاری معرفی میشد

  و من راز اینها رو نمیفهمیدم
  بواسطه القائات شیطان همیشه تا آخر کار به خدا امید نداشتم

  شیطان همیشه القا میکرد که هیچ راهی برات نمونده
  امیدم به خدا رو از بین میبرد

  تا اینکه یک روز خیلی بیشتر کمکش رو بهم رساند
  اینبار توکل کردم
  مدام باهاش حرف میزدم که اگر راه خیر را تو جلوی پام میزاری، باید تا آخر باهام باشی
  ازش خواستم که راه خیری که جلوی پام میذاره، باعث ظلم به دیگری یعنی همسرم نشه

  هی اینا رو مدام بهش میگفتم
  و من به راهی که گفته بود رفتم

  الان چند سال است که از ازدواجم میگذرد و به لطف خودش هیچ مشکلی نداشتم
  و حتی بقیه مشکلاتم نیز بواسطه ازدواج رو به حل شدن است

  و هم من و هم همسرم از انتخابمان رضایت داریم

  تازه بعد از مدتها فهمیدم که چقدر شیطان نامرد است
  برای اینکه بنده ای را دچار خسران و سختی بکنه، اول از رحمت خدا ناامیدش میکنه

  خدا هیچ وقت به این امر راضی نمیشه که بنده ای رو که به سمتش آمده و قصد داره گناهش رو ترک کنه، به حال خودش بزاره
  حتما دستش رو میگیره

  این تجربه منه
  “که شیطان به دنبال ناامبد کردن ما از رحمت خداست”

  بیایید شیطان را ناامید کنیم.

  باید از یکی از روحانیون که اگر راهنمای هاشون نبود واقعا همچنان در گمراهی به سر میبردم، تشکر کنم

  امروز 30 مهرماه96- ساعت 19:45

  • سلام این داستان سرایی ها هیچ اهمیتی نداره راهکارتون رو همین جا اعلام کنید تا بازدید کنندگان از تجربیات شما در کنار راهکارهای ذکر شده در همین مقاله استفاده کنند

  • عالی بود

  • دوست عزیز این شیطان خود ماییم ک نمیتونم از گناه دست برداریم این نفس العماره تو هست و شیطان به عقیده فکریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.