خانه / بیماری ها و درمان / آشنایی با انواع شایع فتق
loading...

آشنایی با انواع شایع فتق

آشنایی با انواع شایع فتق گرداوری شد

آشنایی با انواع شایع فتق

 

در اصطلاح عمومی به کار بردن کلمه فتق با نوعی بی میلی و با اندکی شرم و حیا عجین می شود و در اغلب موارد افراد به وجود این مشکل در بدن خود توجهی ندارند. بخصوص مردان که شرایط بیماری فتق در آنها بسیار مهم تر است نباید نسبت به این علائم بی توجه باشند. فتق بیضه در مردان از نوزادی تا سنین بزرگسالی یکی از فتق های رایج می باشد که با فشار بر روی همان ناحیه به وجود می آید و از انواع مهم فتق خواهد بود.

فتق دیگری با نام فتق در شکم وجود دارد. فتق در شکم در حقیقت یک نوع فتقی است که به روده ها مرتبط خواهد بود. زمانی که به دلیل هر نوع مشکل گوارشی به روده های شما فشار وارد می شود ، این بیرون زدگی ها از شکم یا حتی کشاله ران قابل مشاهده خواهد بود. مردانی که در سنین میانسالی به سر می برند در زمره ی مردانی قرار دارند که معمولا با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند.

فتق ناف از دیگر انواع فتق های موجود در بدن ما به شمار می رود. در صورتی که عضو مربوطه در هر ناحیه ای از بدن به شدت تحت تأثیر فشار قرار گیرد با اختلال در کارکرد و عمل رساندن تغذیه به آن نیز همراه خواهد بود. اگر پس از بیرون زدگی ناف یا هر نوع فتق در جای مختلفی از بدن خود با تغییر رنگ در آن ناحیه مواجه شده اید به عنوان یک اورژانس تلقی نموده و هرچه سریع تر برای درمان به مرکز درمانی نیز مراجعه نمایید.

فتق های شایع در واقع در همین چند مورد خلاصه می شود اما علاوه بر آن ها فتق های دیگری نیز وجود دارند که در هر نقطه ای از بدن اتفاق می افتند. به عنوان مثال بیرون زدگی یک ناحیه از مغز به یک فاجعه تبدیل خواهد شد. این بیرون زدگی می تواند بر روی عملکرد مغزی ، دستگاه سیستم عصبی و حرکتی شما نیز تأثیر گذار باشد. طبیعتا در هر جایی از بدن نیز چنین عوارضی به وجود خواهد آمد.

اغلب موارد درمان فتق به یک درمان از نوع جراحی نیز ختم می شود. درمانی که با جراحی آغاز شود نیاز به یک بی حسی در محل دارد ، برخی از مواقع تنها با استفاده از عمل جراحی از نوع لاپاروسکوپی این نوع از فتق ها به صورت کامل رفع و بهبود خواهند یافت. در صورتی که جراحی بسته باشد درمان با سرعت بیشتری انجام خواهد شد ، اما اگر جراحی باز باشد برای بهبود زخم های ناشی از جراحی و عدم عفونت آنها نیاز به طول دوره درمان بیشتری دارید.

 

فتق شکم

فتق شکم به دلیل وجود روده ها یکی از مهم ترین فتق ها به شمار می رود. زیرا روده ها محلی برای انتقال عفونت می باشند.

بیشتر بخوانید: فتق شکم

 

فتق بیضه

فتق بیضه در نوزادان بدین معنا است که بیضه ها در داخل کیسه بیضه قرار دارند اما در محلی غیر از این محل دچار بیرون زدگی هستند .

بیشتر بخوانید: فتق بیضه

 

فتق زنان

فتق در زنان یکی از بیماری هایی است که به صورت هر چند نادر اما اتفاق می افتد. در حقیقت به دلیل تأثیر فتق بر روی سیستم تناسلی زنانه به یک فتق در زنان شهرت دارد. این نوع فتق را با نام رکتوسل می شناسند.

بیشتر بخوانید: فتق زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.