خانه / زناشویی / علت و اثرات خودارضایی در دختران و زنان متاهل
loading...

علت و اثرات خودارضایی در دختران و زنان متاهل

 در این مطلب علت و اثرات خودارضایی در دختران و زنان متاهل و خودارضایی در دختران آماده شد

علت و اثرات خودارضایی در دختران و زنان متاهل

 

خود ارضائی عبارت است از تحریک دستگاه تناسلی برای بدست آوردن لذت جنسی. در اکثر موارد هر موقع حرف از خودارضایی به میان می آید همه نگاهها معطوف به مردان می شود، ولی خودارضایی در میان خانمها نیز به فور یافت می شود، منتهی خانمها حتی با دوستان نزدیک خود نیز کمتر در مورد این عمل صحبت می کنند.

 

به دو دلیل بزرگ یک زن ممکن است در یک رابطه جنسی طبیعی به ارضاء جنسی نرسد:
1- لذت نبردن ار رابطه جنسی طبیعی که خود آن دلایل بسیار زیادی از جمله نداشتن رابطه عاطفی خوب با همسر، ازدواجهای اجباری، تحت فشار قرار گرفتن جهت نزدیکی و غیره دارد.

2- عدم مهارت و اطلاع کافی همسر از چگونگی ارضاء شدن خانمها.

 

دلایل خودارضایی در زنان متاهل

 • یکی از دلایل مهم خودارضائی در خانمهای متاهل این است که رابطه جنسی در این زوج مختص برطرف کردن نیازهای جنسی مرد می باشد.
 • یکی دیگر از دلایل مهم خودارضایی در خانمها رها شدن خانم در رابطه جنسی قبل از رسیدن به ارگاسم است.
 •  یکی دیگر از دلایل تداوم به خودارضایی در خانمها این است که در بعضی موارد خانمها برطرف شدن و یا تخفیف بعضی از مشکلات خود را به عمل خودارضایی نسبت می دهند، مثلا می گویند که خودارضایی سردرد میگرنی آنها را تسکین یا کاهش می دهد.

 

آثار خودارضایی

انحراف جنسی به صورت خودارضایی (استشها) آثار زیان بار فراوانی دارد. در این بحث به برخی از این آثار سوء و ناپسند، اشاره می کنیم:

 

الف) ضعف و آسیب قوای جسمانی

کاهش انرژی جسمانی از زیان های مهم خودارضایی است. اگر خودارضایی ادامه یابد، خستگی و ناتوانی جسمانی بر انسان عارض شده، قوای بدنی او را تباه می کند و به پیری زودرس و ضعف بدنی می انجامد.

 

ب) ضررها و آسیب های روحی- روانی

1. ضعف حافظه و حواس پرتی: همان گونه که گذشت، یکی از پیامدهای خودارضایی، ضعف و تحلیل قوای جسمانی است و این به سهم خود، ناشی از اختلال در عملکرد سیستم مغز و اعصاب است.

 

ج) آسیب ها و ضررهای اجتماعی

خودارضایی، در فرد احساس گریز از اجتماع پدید می آورد که در اثر افراط و تکرار این عمل ناپسند، این احساس در او ریشه دار می گردد. شخص خودارضا در گوشه ای منزوی می شود و به افکار دور و دراز خود می پردازد.

 

د) آسیب های معنوی

خودارضایی که در کتاب فقهی و رساله های عملیه مراجع معظم تقلید، از آن به «استمنا» یا «استشها» تعبیر می شود، یکی از انحرافات جنسی و اخلاقی است و از گناهان بزرگ شمرده می شود. این عمل در کلام بزرگان دین، زشت انگاشته شده، مورد سرزنش قرار گرفته است.
طبق روایاتی که از امام صادق (ع) وارد شده است، آن حضرت «استمنا»، این عمل زشت را گناهی بزرگ دانسته، فرموده اند: « این عمل را خدا منع کرده و کسی که مرتکب چنین عملی شود، مثل این است که به خود تجاوز کرده است».

 

تفاوت خودارضایی در زنان و مردان
√ خانمها در مقایسه با مردان، خودارضایی را در سنین بالاتری شروع می کنند.
√ زنان برخلاف مردان در بسیاری از موارد اجباری برای انجام خودارضائی ندارند، در صورتیکه در بیشتر مردانی که خودارضایی می کنند یک نیاز درونی آنها را وادار به خودارضایی می کند.
√ وقتی یک خانم یاد گرفت که چگونه خودارضایی بکند، معمولا این عمل را کمتر از مردان انجام می دهد.
√ خانمها کمتر از مردان بطور منظم اقدام به خودارضایی می کنند، مثلا ممکن است یک خانم بدون مشکل شش ماه خودارضایی را ترک کند، در صورتیکه آن بندرت در مردان اتفاق می افتد.
√ بر خلاف مردان روشهای خودارضایی (Masturbationn) در خانمها بسیار زیاد است طوریکه یک خانم هنگام انجام کار منزل و یا تماشای تلوزیون و یا حتی در حین رانندگی نیز می تواند خودارضایی کند.

√ یکی از دلایلی که خانمها در سنین بالاتر و کمتر از مردان اقدام به خودارضایی می کنند این است که عضو جنسی مرد کاملا مشخص و بیرون از بدن وی است و مرد به راحتی در سنین پائین به حساسیت عضو جنسی خود پی می برد، در صورتیکه اعضاء جنسی منجر به ارگاسم در خانمها زیاد و اکثرا پنهان هستند و تشخیص آنها تا مدتها برای یک خانم مشکل است. مثلا پیداکردن محل کلیتوریس و حساسیت آن برای بسیاری از خانمها ساده نیست.

 

عوارض خود ارضایی دختران

خودارضایی یا استمنا در دختران عوارض بسیاری را در پی خواهد داشت و در صورتی که به صورت رفتار روزانه درآید خطرناک می شود و مانند هر اعتیادی،روح و جسم و روان فرد را به هم می ریزد و زمانی که فردی اقدام به خودارضایی می کند خیلی سریع فاز هیجان جنسی اتفاق می افتد و جنبه های مهم و عاطفی در یک ارتباط صحیح جنسی را دریافت نمی کند و دچار خلاء عاطفی، افسردگی، اضطراب و عدم اعتماد به نفس می شود  و بعد از ازدواج در یک رابطه زناشویی دیگر تحریک نمی شود و در به ارگاسم رسیدن دچار مشکل می شود چرا که با خودارضایی شرطی شده است تا در یک وضعیت خاصی که خود را تحریک می کند به ارگاسم برسد و به هنگام نزدیکی به همسر خود به یاد رفتارهای خود می افتد و گمان می کند تنها در آن شرایط می تواند به ارگاسم برسد.»

این درمانگر اختلالات جنسی بانوان افزود:«یکی از مهمترین مشکلاتی که این زنان به آن دچار می شوند این است که دچار نارضایتی جنسی شده و رفته رفته با بی میلی جنسی مواجه می شوند بنابراین بایستی گفت ممکن است این افراد در دوره مجردی با خودارضایی بتوانند نیازهای جنسی خود را برآورده کنند اما آینده طولانی زندگی مشترک و لذت به ارگاسم رسیدن با همسر خود را از دست خواهند داد.»

 

چگونه می توان از خود ارضایی دست کشید؟

همکار علمی کلینیک سلامت خانواده افزود:«از جمله راههای پیشنهادی برای ترک خودارضایی دختران پرداختن به فعالیت های مختلفی از جمله ورزش کردن، مطالعه کردن، با خستگی به خواب رفتن و تفریحات ، نخوردن غذاهای محرک و عدم استفاده از لباس های تنگ است همچنین نباید به مدت طولانی در حمام زیر دوش آب باشند و مهمتر از همه این موارد دوری کردن از محرکات و دوستی با جنس مخالف و تماشای فیلم های محرک است تا فرد به سن مناسب ازدواج برسد و با ازدواج بتواند نیازهای خود را به طور صحیحی ارضاء کند.»

9 نظر

 1. سلام دوستان منم مبتلا بودم و الان دارم ترک میکنم
  این سایت خیلی ب من کمک کرد پیشنهاد میکنم اگه میخواین ترک کنین ی سری ب اینجا بزنین به درد میخورهtobe94

 2. معماي خود – ارضائی جنسی

  خود – ارضائی جنسی از آن نوع مسائلی است که در قلمرو اخلاق و علم ھرگز پاسخی روشن نداشته و یکی از واکنشھای طبیعی و مزمن در بشر است و دارای دو زمینه و علّت است : شھوانی و عاطفی . و این دو توأمان در این امر دخیل ھستند زیرا فراوان ھستند کسانی که بعد از ازدواج ھم به این عمل ادامه می دھند. و حتّی بسیارند کسانی که بعد از ازدواج ھم به این کار روی میکنند .و این امر دال بر قحطی عاطفی و ناکامی در رابطه صمیمی با ھمسر است. خود – ارضائی به لحاظ اخلاقی و شرعی نمی تواند کاملاً منع شود زیرا چه بسا موجب ارتکاب به زنا می شود که یک گناه کبیره است و در این خود – ارضائی یک امر اخلاقی برای پیشگیری از گناه محسوب می گردد . قحطی جنسی و یا عدم رضایت عاطفی در رابطه جنسی علت شھوانی آن است ولی احساس تنھائی و انزوا و عدم رابطه عاطفی و قلبی با جنس مخالف علت روانی این امر می باشد . و فرد در خود – ارضائی از فشار ناشی از این دو قحطی موقتاً رھا می شود . از این منظر خود – ارضائی نوعی خود – درمانی و خویشتن داری از زنا نیز محسوب می گردد ھر چند که ادامه طولانی مدت و عادت به این امر بتدریج عوارض جسمانی و عصبی و روانی حادی بھمراه دارد لذا در بلند مدت نمی تواند دارای خیر و فایده ای اخلاقی یا بھداشتی و روانی باشد . خود – ارضائی در بلند مدت مانع تلاش انسان برای برقراری رابطه عاطفی و ھمچنین مانع ازدواج و مانع تلاش برای رفع مشکلات در روابط عاطفی است .

  از کتاب ” دایره المعارف عرفانی ” استاد علی اکبر خانجانی – جلد اول ص 175

 3. سلام پیام منو با اسم تو ساییتون نگذارید و پاک کنید لطفا?مرسی

 4. سلام من17 سالمه و از 11 سالگی خود ارضایی میکنم اوایل خیلی کم بود ولی بعد از بلوغ خیلی زیاد شد و انقدری که جدیدا کمردرد گرفتم و چشم هام هم سیاهی میره و اکثرا هم ضعف دارم اخیرا حواس پرت شدم و خیلی به مسائل جنسی و.. حساس شدم

 5. سلام من 15سلامت یادمه که یکی از دوستان که که داشت طرز خود ارضایی پسرارو میگفت از پرسیدم دختر ها هم میتونن خود ارضایی کنند اون به من چجوری ارضا کردن خود ادمو گفت
  کنجکاو شدم این کارو کردم و بعد از اون معتاد این کار شدم و هر شب این کارو میکنم تقریبا یک سالی میشه که من معتاد این کارم
  وای جدیدا 4ماه که من خیلی درد ارضا میشم
  وای تازه گیا میام به همجنس بازی هم زیاد شده
  لطفا کمکم کنید

 6. علی همتی نژاد

  یکی از نیازهای بنیادین و ضروری انسان ؛نیاز جنسی است؛وقتی صحبت از نیاز می شود؛بحث رفع آن هم به میان می آید.مانند نیازهایی مثل تشنگی و گرسنگی.اما تفاوت جالب نیاز جنسی با نیازهای دیگر این است که برانگیزاننده آن خودمان هستیم، و به راحتی به سراغ ما نمی آید.ما خودمان معمولا با دیدن عکس و فیلم های تحریک آمیز آن را بیدار می کنیم پس:
  دنبال تحریک این نیاز نباشیم،اگر تحریک شد؛قطعا باید ارضا شویم.
  اما نکته کلیدی:دوستان من رحمانیت خدا بیش از قهاریت اوست.خدا آگاه به شرایط ماست و ما را می فهمد. پس اگر گرفتار این گناه شدیم،با دو رکعت نماز انشاالله گناه آن بخشیده می شود. اما تلاش کنیم دفعات آن را کاهش دهیم و تلاش کنیم بر ترک آن. پس از مرتکب شدن به این عمل زیاد خود را سرزنش نکنید. و برنامه ای برای کاهش آن بریزیم. اگر در هفته چهار بار مرتکب می شوید؛ به سه بار برسانید؛ و به تدریج دوبار و 1 بار در هفته.
  بعضی ها برای تحریک این نیاز برنامه دارند مانند دانلود فیلم های مبتذل و عکس های مبتذل؛ انتقال فیلم و تصاویر به همدیگر و …
  اینگونه نباشیم. خدا مهربانترین است.
  دوست کوچک و روانشناس شما علی همتی نژاد

 7. سلام من 18سال دارم و از 15سالگی خود ارضایی میکنم خیلی دست به ترک بردم و تا 1ماه دوام اوردم اما باز هم برگشتم من مشکل تریید دارم و نزد پزشک میروم وتا الان به بلوغ نرسیده ام و وقتی خودارضایی میکنم مایع بدون رنگ غلیظ بیرون می اید و حداکثر خود ارضایی من هفته ای دو بار است من میترسم که مشکلاتی در من وجود داشته باشد میشه کمکم کنین

 8. ستایش جان سعی کن این اخلاق بدو ترک کنی که وقتی قهر میکنی با همسرت پا پیش نمیزاری اینطور هم نیاز عاطفیت انجام نمیشه هم نیاز جنسیت آدم باید گاهی کوتاه بیاد

 9. ستایش م

  سلام من قبل ازازدواجم خودارضایی میکردم به وسیله مالیدن روی بالش وبعدازازدواج همسرم گاهی بامن قهرمیکنه به مدت یکی دوهفته ومن خیلی آدم مغروری هستم به طوری که هیچ وقت برای آشتی پا پیش نمی گذارم تا خودش نیادبرای همین گاهی اوقات خیلی اذیت میشم به خاطر نداشتن رابطه و گاهی با همسرم به ارگاسم نمی رسم وبه اون چیزی نمی گم ومن هنوزمیل جنسی درخوددارم و همین باعث میشه کشیده بشم به طرف خودارضایی به وسیله بالش و بعدش به شدت گریه میکنم ازاین کارم که من بایدهمسرداشته باشم و این طورخودموارضاکنم لطفا راهنماییم.کنیدممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.